Digitalna zbirka podatkov in fotografij o aleksandrinkah
Zbirka podatkov in fotografij Aleksandrinke je nastala v okviru projekta programske sheme “Projektno delo z negospodarskim in neprofitnim sektorjem – Študentski inovativni projekti za družbeno korist 2016–2018”.
V interdisciplinarnem projektu so študenti in študentke ustvarili_e spletno stran s podatkovno zbirko o aleksandrinkah, vanjo so vpisali_e podatke o aleksandrinkah, ki jih je pridobilo Društvo za ohranjanje kulturne dediščine aleksandrink. Fotografirali_e so predmete, ki so pripadali aleksandrinkam, in digitalizirali_e del zbirke fotografij, ki jih hrani Društvo za ohranjanje kulturne dediščine aleksandrink.
Podatki o aleksandrinkah (imena in priimki, poklici, ki so jih opravljale, datumi rojstev in smrti, dan prihoda v Egipt in odhoda, kraj prihoda, cilj potovanja, sorodniki, delodajalci) so bili pridobljeni iz naslednjih virov: različni članki o aleksandrinkah, knjige o aleksandrinkah (Peter Zorn: Aleksandrinke so prišle domov, Dorica Makuc: Aleksandrinke, Daša Koprivec: Aleksandrinke, Otroci aleksandrink, Mirjam Milharčič Hladnik: Krila migracij), filmi in dokumentarci (Pisma iz Egipta, Aleksandrinke, Aleksandrija, ki odhaja), knjige prihodov in odhodov avstro-ogrskih državljanov v Egipt (PP, letnice 1884–1895, 1896–1903, 1903–1905), mrliške knjige (MK, datum in kraj pokopa v Egiptu). Fotografije knjig prihodov in odhodov ter mrliških knjig je posredovalo Društvo za ohranjanje kulturne dediščine aleksandrink.
Avtorstvo podatkovne zbirke: Narvika Bovcon, Gregor Kerševan, Matej Kočevar, Katja Mihurko Poniž.
Pri projektu so sodelovali:
Študentke/i: Vesna Bajc, Mija Horvat, Nika Kravos (Fakulteta za humanistiko, Univerza v Novi Gorici), Saša Buti (Fakulteta za humanistične študije, Univerza na Primorskem), Manca Koren (Teološka fakulteta, Univerza v Ljubljani), Blaž Štolar, Tiziano Biagi (Akademija umetnosti, Univerza v Novi Gorici), Gregor Kerševan, Matej Kočevar (Fakulteta za računalništvo in informatiko, Univerza v Ljubljani).
Pedagoške mentorice so bile: prof. dr. Katja Mihurko Poniž (Fakulteta za humanistiko, Univerza v Novi Gorici), ki je projekt tudi vodila, Tina Smrekar (Akademija umetnosti, Univerza v Novi Gorici), izr. prof. dr. Narvika Bovcon (Fakulteta za računalništvo in informatiko, Univerza v Ljubljani). Delovna mentorja sta bila mag. Darinka Kozinc (Društvo za ohranjanje kulturne dediščine aleksandrink) in Rok Bavčar (Goriški muzej).
Sponzorji projekta: